Piața bărbaților
Asta este, nu avem instincte de gospodină și nici memoria ancestrală a femeii care se duce la piață având limpede în minte ce și de ce ia de acolo, așa că am aflat după că lunea nu se merge la piață… Bon, azi e un fel de luni-duminică, putea să fie totul închis, de zi de sărbătoare, sau să fie piață aia bună de duminică dimineața…
Nici, nici, juma din tarabe erau goale, juma din magazinele de pe margine erau închise, dar!, opt din zece cumpărători erau bărbați! La fel de indiferenți ca mine la povestea cu luni nu mergi la piață, la fel de fugiți de acasă ca să nu primească sarcini casnice mai grele :)
Dacă într-o zi normală doi bărbați nu-și vorbesc în piață, acum, că eram liberi, ne-am trezit vorbind. Mi-a plăcut loboda vândută de un tânăr – dacă stau să mă gândesc acum, și la tarabe erau mai degrabă bărbați – și am luat două legături. Imediat s-a auzit un glas de lângă mine, tot a pensionar arăta: „Ceapă nu luați? Dar pătrunjel?“
I-am mulțumit în gând că mi-a adus aminte de ceapă verde, dar, să fie limpede, oamenii se împart în două tabere, așa că i-am răspuns: „Niciodată pătrunjel sau leuștean, doar mărar!“ Deh, și bărbații trimiși la piață oameni sunt și ei!
Am parcurs traseul obișnuit, prăvăliile și tarabele „erau aproape toate deschise“, iar la automatul unde plătim parcarea am aflat că nu am nimic de plătit, atât de repede reușisem să parcurg traseul. Deh, doar bărbați prin piață, nu-i așa? :)
Ca să vă dau toate argumentele că aș fi misogin, să închei cu o întrebare: „Oare cum ar arăta piața femeilor?“ :)


Vis-a-vis de asta am doua conspiratii favorite cu pronostic 1X2 intre ele: una ca lunea e facuta anume ca sa vina doar barbatii acolo, sa nu-ncurce in restul saptamanii (ceea ce, dupa cum stramba nevasta-mea la legumele ce le cumpar eu, pare sa fie adevarat in general) si a doua ca de fapt barbatii sunt momiti la piata fiindca e de fapt… piata de barbati.